ESO investicijos per devynis 2023 m. mėnesius augo beveik 40 proc., didžiausias dėmesys – plėtrai

2023 m. gruodžio 06 d.
 ESO investicijos per devynis 2023 m. mėnesius augo beveik 40 proc., didžiausias dėmesys – plėtrai

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) investicijos per devynis 2023 m. mėnesius siekė 245,7 mln. eurų ir buvo 38,8 proc. (68,6 mln. eurų) didesnės nei tuo pačiu laikotarpiu pernai (177,1 mln. eurų). Net du trečdaliai (67,1 proc.) įmonės investicijų šiemet buvo nukreiptos į elektros tinklo plėtrą, įskaitant išmaniųjų skaitiklių diegimą, kai pernai šioms kryptims skirta pusė (51 proc.) įmonės investicijų. Likusi dalis skirta tinklo patikimumo didinimui ir skaitmenizavimui.  

„Sparčią elektros tinklo plėtrą ir tuo pačiu išaugusias investicijas daugiausiai lėmė didėjantis naujų vartotojų prijungimas bei elektros įvado galios didinimas. Dėl šių priežasčių per aptariamą laikotarpį nutiesta apie 721 km naujų elektros linijų, o tai 124 km daugiau nei pernai. Tam, kad kai kurie vartotojai galėtų būti prijungti prie tinklo ar jų namuose būtų padidinta elektros įvado galia, dalį tinklo tenka rekonstruoti“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila. 

Bendrovės duomenimis, per pirmus tris šių metų ketvirčius prijungta daugiau nei 41 tūkst. naujų vartotojų ir daugiau nei 19 tūkst. atvejų didinta elektros įvado galia. Augantis pastarosios paslaugos poreikis iš dalies susijęs su didėjančiu elektromobilių ir privačių įkrovimo stotelių įsirengimo, saulės elektrinių populiarumu. Skaičiuojama, kad investicijos į elektros skirstomojo tinklo plėtrą per devynis 2023 m. mėnesius siekė 132,9 mln. eurų ir buvo 64,2 proc. (51,9 mln. eurų) didesnės nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.   

Didelė ESO investicijų dalis – 62,9 mln. eurų – per aptariamą laikotarpį buvo nukreipta į tinklo rekonstrukciją, kurios metu atnaujinta 685 kilometrų elektros linijų. Didžioji dalis, net 95 proc., jų rekonstruota tiesiant požeminius kabelius.  

ESO strateginiame plane numatyta 2024–2031 m. kasmet nutiesti vidutiniškai 437 km kabelių po žeme. Taip siekiama eliminuoti rizikas, susijusias su vis dažnėjančiomis ir stiprėjančiomis gamtos stichijomis, kai lūžtantys medžiai ar jų šakos pažeidžia elektros energijos perdavimo linijas. Kabeliuojant elektros energijos linijas, galima užtikrinti dar stabilesnį ir nepertraukiamą elektros energijos tiekimą. Bendrovės duomenimis, daugiau nei pusė (56 proc.) visų elektros tinklų atsijungimų įvyksta būtent dėl krentančių medžių ar lūžtančių jų šakų. 

Įsibėgėja skaitiklių keitimas 

ESO investicijas per devynis šių metų mėnesius didino ir vykstantis išmaniųjų skaitiklių įrengimas – tam per minėtą laikotarpį skirta 31,9 mln. eurų, net 22,4 mln. eurų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Nuo metų pradžios iki rugsėjo pabaigos įdiegta daugiau nei 400 tūkst. išmaniųjų skaitiklių, o pernai jų diegimas prasidėjo tik 2022 m. liepą, kai buvo įdiegta daugiau nei 210 tūkst. apskritos prietaisų . Iš viso vartotojų namuose jau veikia beveik 700 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. 

„Išmanieji skaitikliai suteikia galimybes klientams matyti ir analizuoti savo elektros energijos naudojimo duomenis ir atsižvelgiant į juos keisti vartojimo įpročius, leidžiančius sutaupyti. Bendrovės klientai teigiamai vertina ir patogumą – nebereikia patiems deklaruoti elektros skaitiklių rodmenų, nes duomenys elektros energijos tiekėjui perduodami automatiškai. Technologija taip pat suteikia postūmį kurtis naujoms paslaugoms, įgalina konkurenciją rinkoje, o ESO dėl perduodamų duomenų ir tinklo parametrų gali greičiau bei tiksliau nustatyti ir šalinti gedimus, efektyvinti tinklo veiklą“, – teigia R. Radvila. 

Iš viso 2022–2025 m. laikotarpyje bus įdiegta 1,2 mln. išmaniųjų apskaitos prietaisų. Antrajame diegimo etape nuo 2026 m. išmanieji skaitikliai bus įdiegti likusiems, mažiau nei 1000 kWh per metus suvartojantiems klientams, kai bus pasibaigęs jų turimų skaitiklių metrologinės patikros terminas. Daugiau informacijos galima rasti puslapyje ismaniejiskaitikliai.lt. 

ESO duomenimis, dar 18 mln. eurų per pirmus devynis šių metų mėnesius buvo investuoti į tinklo valdymo ir teikiamų paslaugų skaitmenizavimą.  

Prognozuojama, kad investicijos į elektros tinklą, įskaitant išmaniųjų skaitiklių diegimą, šiemet bus didesnės nei pernai ir iš viso sudarys 316,2 mln. Eurų. 2022 m. buvo 31,4 proc. (75,5 mln. eurų) mažesnės ir siekė 240,7 mln. eurų. 2024 m. ESO planuoja investuoti tomis pačiomis kryptimis kaip ir šiemet bei išlaikyti analogišką investicijų proporciją.