ESO reguliacinį skirtumą vartotojams grąžins anksčiau – pradės nuo balandžio

2024 m. sausio 04 d.
ESO reguliacinį skirtumą vartotojams grąžins anksčiau – pradės nuo balandžio

Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pranešė, kad su Valstybinenergetikos reguliavimo taryba (VERT) suderino kelissyk greitesnį 160 mln. eurų reguliacinio skirtumo grąžinimo tempą. ESO gyventojams visą sumą grąžins per 2,25 metų laikotarpį, o juridiniams vartotojams – per kiek daugiau nei 7 metus.Grąžinimas bus pradėtas jau nuo šio balandžio mažinant elektros tarifą. 

Kartu su reguliuotoju įvertinę bendrovės finansines galimybes ir būtinąsias investicijas į tinklą pateikėme siūlymą maksimaliai trumpinti grąžinimo terminą. Susitarimas buvo priimtas po viešos konsultacijos, kuriuo remiantis grąžinimo laikotarpis gyventojamssutrumpėjo 7 kartus, o verslo klientams – dukart“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila. 

Anot jo, buitiniams vartotojams grąžinimas bus vykdomas intensyviau nei verslui, nes tai – jautresnė vartotojų grupė. Iš viso gyventojams iki 2026 m. birželio 30 bus grąžinta 57,1 mln. eurų. Iš šios sumos šiemet bus grąžinta 19,3 mln. eurų, sekančius dvejus metus po 18,9 mln. eurų kasmet. 

„Svarbu priminti, kad nei gyventojams, nei verslui nereikia nieko papildomai daryti. Kaip numato teisės aktai, grąžinimas vykdomas atitinkamai mažinant ESO tarifą, kurį kas pusmetį peržiūri ir nustato reguliuotojas, t.y. VERT“, – teigia R. Radvila. 

Verslo vartotojams grąžinimas taip pat bus vykdomas jau šiemet, tačiau didesnėmis sumomis – nuo 2026 metų. Visa permoka verslui – 100,6 mln. eurų – turėtų būti baigta grąžinti 2031-aisiais.  

R. Radvilos teigimu, lėšų grąžinimas būtų vykdomas įmonės pelningumo ir dividendų sąskaita. 

„Siūlydami naujus terminus siekėme surasti sveiką balansą tarp įmonės finansinių galimybių ir būtinų investicijų į tinklą, kad gyventojams ir verslui užtikrintume patikimai veikiantį tinklą, kokybiškas elektros skirstymo paslaugas ir galėtume toliau modernizuoti tinklą“, – sako ESO vadovas. 

R. Radvila taip pat priminė, kad bendrovė reguliaciniu laikotarpiu 2016–2021 metais į tinklą investavo numatytus daugiau nei 800 mln. Eur, o reguliacinis skirtumas susidarė dėl skirtingos skaičiavimo metodikos nuo tinklo atstotomosios vertės, kurį taikė VERT ir ESO.