Slapukai naudojami Svetainės funkcionavimui užtikrinti.
ESO skatina nagrinėti viešai skelbiamus duomenis ir taip išvengti netikėtumų
Liepos mėnesio duomenimis, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per šių metų septynis mėnesius prie tinklo prijungė daugiau gaminančių vartotojų nei per visus praėjusius metus. Absoliuti dauguma įsirengė saulės elektrines, o net 97 proc. jų, prašymus techninėms sąlygoms gauti pateikė internetu.
„Šis rodiklis – yra teigiama indikacija, kad dalį atsakymų į aktualiausius klausimus pateikiame eso.lt interneto svetainėje. Mūsų tikslas – viešinti kuo daugiau duomenų: skelbiame tinklo pralaidumo žemėlapį, tokiu pat principu informuojame ir apie planuojamas tinklo rekonstrukcijas. Tad klientai, ypač gaminantys vartotojai arba norintieji pasididinti galią, taip gali įvertinti būsimas investicijas. Jos bus didesnės, jeigu tinklo rekonstrukcijos, pavyzdžiui, įsirengiant saulės elektrinę, vis dėlto reiks“, – sako ESO Tinklų vystymo tarnybos vadovas Ovidijus Martinonis.
Kalbėdamas apie investicijas, tarnybos vadovas teigia, kad šiuo metu vartotojai ir ESO tinklo rekonstrukcijų kaštus dalinasi pusiau. Tinklui vis labiau įsisotinant generuojama elektros energija, rekonstrukcijų skaičius auga, taip pat didėja ir jų kaina. Statistiką, kiek gaminantiems vartotojams techninių sąlygų buvo išduota su poreikiu rekonstruoti tinklą, taip pat galima rasti eso.lt.
Sparčiai besivystantis atsinaujinančios energetikos sektorius koregavo tiek ESO, tiek ir vartotojų planus. Per pastaruosius kelis metus didelė dalis rangovų pakeitė specializaciją – įrenginėja saulės elektrines, o darbų, susijusių su tinklo rekonstrukcijomis, vis dažniau atsisako. Dėl šių priežasčių ne tik pailgėjo procesai, bet ir išaugo tiek ESO, tiek ir vartotojų kaštai. Šį faktą kurį laiką liudijo ir preliminarios bei vėliau rangovų tikslinamos sąmatos planuojant įsirengti saulės elektrinę.
Detalios sąmatos išaugdavo tiek dėl mažos rangovų konkurencijos, tiek ir dėl smarkiai padidėjusių medžiagų bei darbų kainų, kurias į aukštumas, kaip ir kitose srityse, iškėlė pandemija bei karas Ukrainoje. Pastaruoju metu šis atotrūkis nebėra toks didelis.
„Nors ESO ir pateikia preliminarias sąmatas saulės elektrinėms įrengti, vartotojus raginame sulaukti projektavimo etapo užbaigimo, kuris trunka iki 40 dienų. Tuomet jau būna apskaičiuota tiksli elektrinės prijungimo prie tinklo kaina. Taip pat atkreipiame vartotojų dėmesį, kad investicijas reiktų planuoti išnagrinėjus tinklo pralaidumo ir rekonstrukcijų žemėlapius bei galutines rangovų pateikiamas sąmatas“, – teigia bendrovės Tinklų vystymo tarnybos vadovas.
ESO per dieną vidutiniškai sulaukia 150 paraiškų saulės elektrinėms įsirengti. Siekdama greičiau išduoti technines sąlygas gaminantiems vartotojams, bendrovė įdiegė pažangius sprendimus, kurie leidžia taupyti laiką ir resursus. Ypač sąlygų išdavimo terminą sumažinti padėjo procesų automatizavimas ir išmanūs skaitikliai. Dabar sąlygų paruošimas trunka vos nuo 3 iki 5 darbo dienų, o sąlygų, reikalaujančių sudėtingų techninių sprendimų išdavimas, paruošimas ilgiausiai gali trukti 20 darbo dienų. ESO primena, kad siekdama skatinti konkurenciją rinkoje ir taip galimai leidžiant klientams sutaupyti, suteikia galimybę pačiam vartotojui pasirinkti rangovą savo nuožiūra (daugiau apie “fast track” paslaugą informacijos galima rasti čia).