Patogumą elektros rinkos dalyviams užtikrina ESO vystoma duomenų mainų platforma

2023 m. kovo 22 d.
Patogumą elektros rinkos dalyviams užtikrina ESO vystoma duomenų mainų platforma

Galimybė vienu žingsniu pakeisti elektros energijos tiekėją, o šiam išsyk gauti visus reikalingus kliento duomenis – svarbi patogaus elektros rinkos liberalizavimo proceso bei sklandaus rinkos funkcionavimo sąlyga. Tai užtikrina bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vystoma duomenų mainų platforma. Praėjusiais metais joje buvo atlikta per 30 mln. operacijų.

„Dar 2020 m. sausį pradėjusios veikti duomenų mainų platformos (angl. Data Hub) tikslas – skaidriomis ir neutraliomis priemonėmis užtikrinti efektyvų bei konkurencingą mažmeninės energijos rinkos veikimą ir vystymą. Apjungdama elektros tiekėjų ir jų klientų duomenis, platforma palengvina vartotojams tiekėjo keitimo ir su sutartimi susijusius administravimo procesus. Tuo metu rinkoje veikiantys tiekėjai su klientų sutikimu gali matyti jų elektros energijos vartojimo įpročius ir tuo pagrindu pasiūlyti optimaliausią sprendimą“, – teigia ESO Duomenų mainų platformos projekto vadovas Arvydas Sereičikas.

Anot jo, elektros rinka Lietuvoje pasiekė reikšmingą etapą, kai sėkmingai pradėjo veikti duomenų mainų platforma. Ji buvo kuriama glaudžiai bendradarbiaujant su rinkos dalyviais atliepiant jų lūkesčius, bei siekiant efektyvaus, skaidraus ir skaitmenizuoto rinkos įgalinimo.

Duomenų mainų platforma leidžia realiu laiku ir saugiai keistis informacija tarp rinkos dalyvių, pagreitina klientų aptarnavimą tiekimo įmonėse. Perėjimas prie naujos sistemos sumažino klaidų skaičių, atsirandančių procesų metu.

Sistema, pasak A. Sereičiko, taip pat lygiagrečiai vykdo pokyčius, susijusius su išmaniųjų skaitiklių duomenų panaudojimu, saugiai juos pateikiant suinteresuotoms šalims. Tai atveria galimybes naujoms verslo galimybėms ir paslaugoms tokiose srityse kaip energijos vartojimo efektyvumo stebėsena, elektromobilių įkrovimo verslas ar paklausos valdymas.

Pasak jo, tinkamai adaptuotas ir pritaikytas standartizuotas duomenų mainų valdymas, kokiu pasižymi ESO vystoma duomenų mainų platforma, padeda efektyviai, saugiai ir patikimai keistis duomenimis tarp susijusių šalių. Duomenų mainų platformoje per 2022 metus buvo atlikta per 30 mln. operacijų, pateikta per 600 mln. objektų duomenų.

„Platforma startavo su naujiems rinkos dalyviams skirtais funkcionalumais, apimančiais tokias pagrindines mažmeninės rinkos veikimo procedūras, kaip prieiga prie suvartojimo duomenų, tiekėjo keitimo, sąskaitybos ir kitų procesų, leidžiančių rinkai veikti skaidriai, standartizuotai ir efektyviai. Lygiagrečiai buvo kuriamas ir adaptuojamas naujas rinkos modelis, siekiant plėsti sistemą naujais funkcionalumais, kurių pagrindiniai naudotojai – aktyvūs rinkos liberalizavimo proceso dalyviai“, – kalba A. Sereičikas.

Duomenų mainų sistema veikia panašiu principu, kaip ir telekomunikacijų sektorius, kuriame duomenų bazę apie klientus administruoja tam tikra bendrovė, o klientas su savo numeriu migruoja tarp ryšio operatorių.

Kaip pažymi ESO atstovas, sistema bus vystoma ir toliau, siekiant pasiūlyti rinkos dalyviams pilną mažmeninės rinkos procesų spektrą bei įgalinti trečiąsias šalis saugiai ir sutikimo pagrindu gauti klientų suvartojimo duomenis standartizuotu formatu, tokiu būdu didinant rinkos konkurencingumą, energetinį efektyvumą ir galimybes naujų paslaugų plėtrai.